Przed Tobą remont mieszkania lub domu? Szukasz specjalisty, ale nie wiesz kto będzie najlepszy do tej roli? A może prowadzisz własną firmę i szukasz kogoś kto pomoże Ci zagospodarować przestrzeń? Sprawdź czy architekt wnętrz pomoże Ci w Twoich planach.
Czym zajmuje się architekt wnętrz?
Osoba na tym stanowisku odpowiada za aranżację i wystrój wnętrz, dobór dodatków i kolorów, a także oświetlenie oraz elementy dekoracyjne. Ponadto opracowuje ona i przygotowuje koncepcje projektów wnętrz jak i całych budynków. Współpracuje także z podwykonawcami oraz nadzoruje ich pracę. Obecnie osoby na tym stanowisku bardzo często rozszerzają swoje umiejętności i możemy spotkać się z usługodawcami oferującymi także zaaranżowanie ogrodu.
Jakie wykształcenie posiada architekt wnętrz?
Najczęściej osoby zajmujące się tym fachem są po studiach kierunkowych na uniwersytetach czy politechnikach. To jednak nie wszystko. Najważniejsze podczas edukacji architekta wnętrz jest umiejętność posługiwania się programami takimi jak AutoCAD, Photoshop, Corel. Niekiedy może przydać się także tworzenie wizualizacji. Oczywiście ważnym aspektem jest także zmysł estetyczny oraz materiałoznawstwo czyli znajomość materiałów. Te elementy sprawiają, że mamy do czynienia ze specjalistą. Pracę tą mogą wykonywać takż osoby po ukończeniu kursów lub ukończeniu szkoły policealnej.
Warto pamiętać, że architekt wnętrz nie zaprojektuje nam całego budynku, a jedynie jego pojedyncze wnętrza. Jednak nie zarysuje nam ścian i podłóg od zera. Projektant wnętrz dba o pomieszczenie, ewentualnie wiele pomieszczeń. Praca architekta bazuje w większej mierze na dekorowaniu i dostosowywaniu pomieszczeń niż na budowaniu ich od nowa.
Jak widzisz architekt wnętrz posiada wykształcenie wyższe. Ma jednak możliwość rozpoczęcia swojej kariery także bez tego. Jest to jednak element, który należy wziąć pod uwagę czy wyborze osoby na to stanowisko.
Pewnie, że trzeba wziąć pod uwagę fachure. Doświadczenie to podstawa. Dobry architekt wnętrz to podstawa – samemu nie ogarniesz. Lepiej zainwestować niż później poprawiac sto razy.